Żylaki – jak sobie z nimi poradzić?

Żylaki – jak sobie z nimi poradzić

Żylaki na nogach to coraz częściej spotykany problem. Oprócz defektu kosmetycznego, który objawia się rozszerzonymi żyłami o krętym przebiegu oraz uwypukleniami, mogą powodować drętwienie, ból oraz mrowienie. Bardzo często żylakom towarzyszy uczucie ciężkości nóg oraz rozpierania. W miarę rozwijania się dolegliwości pojawiają się także nocne skurcze oraz owrzodzenia. Sprawdź, co powoduje rozwój żylaków i jak się ich pozbyć.

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki to objaw przewlekłej choroby żylnej. Nieprawidłowo funkcjonujące zastawki powodują cofanie się krwi z żył głębokich do powierzchniowych. Wytwarzane przy tym ciśnienie żylne sprawia, że żyły się powiększają. Przyczyną powstawania żylaków może być także niedrożność żył lub ich zwężenie. Powstający zastój krwi sprawia, że naczynia zaczynają się rozszerzać.

Na rozwój żylaków wpływa wiele czynników. Ryzyko pojawienia się dolegliwości rośnie razem z wiekiem. Zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet. Rozszerzaniu żył sprzyja dieta uboga w błonnik oraz brak aktywności fizycznej. Żylaki mogą być wynikiem noszenia zbyt ciasnej odzieży, a także pracy stojącej lub siedzącej. Problem może pojawić się również po ciąży lub przebytej zakrzepicy żylnej. Dolegliwość często wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi.

Jak zapobiec powstawaniu żylaków?

Powstawaniu żylaków można zapobiec poprzez poprawę krążenia krwi. Najlepszym na to sposobem są regularne ćwiczenia. Doskonale sprawdzą się tutaj codzienne spacery, pływanie czy joga. Warto zadbać o rozciąganie mięśni i ogólną sprawność fizyczną. Treningi w połączeniu z dietą pozwolą utrzymać prawidłową wagę – nawet lekka nadwaga powoduje obciążenie układu krwionośnego i może sprzyjać powstawaniu żylaków. Zadbaj także o prawidłowe nawodnienie organizmu, co zapobiegnie gromadzeniu się wody i powstawaniu opuchlizny. Postaraj się ograniczyć także sól. Warto również wykonywać masaże pobudzające krążenie. W tym celu możesz użyć soli gruboziarnistej lub kostek lodu. Stosuj także suplementy diety neutralizujące uczucie ociężałych nóg. Świetnie sprawdzą się preparaty z diosminą, wyciągiem z kasztanowca czy z ruszczykiem. Zadbaj także o odpowiednie obuwie – jeśli zaczęły pojawiać się obrzęki stóp, warto kupić buty o co najmniej pół rozmiaru większe. Zaopatrz się także w specjalne rajstopy lub pończochy przeciw żylakom.

Żylaki to poważny problem
Żylaki to poważny problem

Jak wyleczyć żylaki?

Jeśli zauważysz u siebie żylaki, w pierwszej kolejności udaj się do specjalisty. Chirurg naczyniowy po wykonaniu USG żył będzie mógł ocenić stan zastawek oraz przepływu krwi i na tej podstawie dobierze odpowiednią metodę leczenia. Przy niewielkich i niegroźnych zmianach często wystarczy stosowanie maści, żylaków czy żeli lub kompresjoterapii, która polega na noszeniu specjalistycznych wyrobów poprawiających przepływ krwi. Dostępne są rajstopy, pończochy lub podkolanówki w trzech stopniach ucisku. Przy nasilonych dolegliwościach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne, polegające na wstrzykiwaniu związku chemicznego, powodującego zamykanie ścian naczyń krwionośnych. Ostatecznością jest operacja, która przeprowadza się, gdy dolegliwości są na tyle rozległe, że uniemożliwiają chodzenia. Rozwiązania stosuje się także, gdy pojawiają się owrzodzenia i powikłania.

Żylaki to poważny problem, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu, zanim jeszcze powstaną. Zadbaj o swój tryb życia – postaraj się zmienić nawyki żywieniowe i włącz do codziennej rutyny trochę aktywności. Zaopatrz się także w odpowiednie leki, maści lub żele, które przyniosą ulgę zmęczonym i obolałym nogom.