Zadbaj o zdrowy sen!

Zadbaj o zdrowy sen

Długość oraz jakość snu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla samopoczucia, ale i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niedobór może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak otyłość, cukrzyca czy problemów kardiologicznych. To również częsty powód wystąpienia depresji albo nowotworu. Według statystyk średnia długość snu w ciągu ostatnich 50 lat spadła z 8,5 godzin do 7. Pogorszyła się również jego jakość. Dowiedz się, jak zadbać o swój wypoczynek, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem.

Problemy ze snem? Poznaj ich przyczyny!

Masz trudności z zasypianiem? Noc mija Ci na przewracaniu się z jednego na drugi bok albo liczeniu owiec? Bezsenność to problem wielu osób. Powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa praca hormonu sny, czyli melatoniny. Odpowiada on za zaśnięcie oraz wejście w fazę głęboką snu, niezbędną do regeneracji całego organizmu. Poza tym to właśnie ona reguluje przemianę tłuszczową, chroni przed depresją i pomaga w usuwaniu z ciała komórek nowotworowych. Praca hormonu zostaje jednak zaburzana poprzez nadużywania stymulantów takich jak napoje energetyczne, kawa czy herbata. Negatywny wpływ na sen ma również stres oraz brak aktywności fizycznej. Bezsenność może również powodować nadmierne spożywanie alkoholu. Jeśli chcesz zadbać o zdrowy wypoczynek, warto również ograniczyć korzystanie ze smartfona i innych urządzeń co najmniej 30 minut przed położeniem się do łóżka, aby ograniczyć wydzielanie niebieskiego światła, które negatywnie działa na wydzielanie melatoniny.

Sposoby na lepszy sen

Sen to element zdrowego stylu życia. Aby wspomóc regeneracje organizmu oraz cieszyć się dobrym samopoczuciem po wstaniu z łóżka należy zadbać o higienę odpoczynku. Dorosły człowiek powinien spać minimum siedem, a maksymalnie dziewięć godzin na dobę. Co zrobić, jednak gdy przez obowiązki nie możesz poświęcić tyle czasu na regenerację? Warto wtedy ustawić budzik tak, by długość snu była wielokrotnością 90 minut. Dlaczego tylu? Ponieważ tyle trwa cykl, w którym człowiek przechodzi przez cztery fazy snu NREM, a następnie głębokiego snu, czyli REM. Niezbędne będzie 4 do 6 cykli, aby się w pełni wyspać. Dodatkowo należy doliczyć 15 minut na zaśnięcie.

Zadbaj o zdrowy sen

Co jednak zrobić, gdy nie możesz zasnąć? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie warunki panujące w sypialni. Powinno być w niej cicho (jeśli nie możesz jej sobie zapewnić, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie stoperów do uszu) oraz ciemno, warto więc zainwestować w rolety. Przed położeniem się spać, przewietrz sypialnie, a temperaturę ustaw w zakresie 16-19 stopni Celsjusza. Istotny jest także odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie średnio twardy, ponieważ zbyt miękki nie zapewnia prawidłowego wsparcia dla kręgosłupa. Dobrze by był wykonany z bonnelu lub lateksu. Materiały te dopasowują się do kształtu ciała, przez co zapewniają wygodę i komfort. Duże znaczenie ma również dobór pościeli. Dobrym wyborem będą kołdry i poduszki wypełnione sztucznym wypełnieniem, które zapewnia dobry przepływ powietrza i jest hipoalergiczne. Zaletą jest również niska waga. W kolei prześcieradło i poszewki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny lub lnu. 

Zadbaj o zdrowy sen i zmniejsz ryzyko poważnych chorób serca, otyłości czy wystąpienia nowotworów. Odpowiedni wypoczynek to także najlepszy sposób na poprawę cery – bez niego mogą pojawić się wypryski, zmarszczki i zaczerwienienia. Sen pomaga również w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Śpij więc na zdrowie!