Istnieje wiele metod stylizacji paznokci. Jedną z nich są popularne „żele”, czyli wykonane przy pomocy specjalnego, gęstego preparatu, który ma konsystencję żelu. Praca z nim wymaga nieco wprawy, ale nie jest trudna, o ile odpowiednio dobierzesz produkty. Podpowiadamy, jak uzyskać piękny efekt i cieszyć się długimi paznokciami.
Jakościowe produkty
Pierwszym krokiem będzie skompletowanie odpowiedniego zestawu do robienia paznokci. Niezbędny będzie pilnik, polerka, waciki bezpyłkowe, drewniane patyczki, primer pod lakier żelowy, pędzel, celaner lampa UV (najlepiej o mocy 36W) oraz żel. Przyda się również płyn do dezynfekcji, którym wyczyścisz miejsce pracy. Pamiętaj, by wybrać produkty sprawdzone. Na początek wybierz żel o średniej gęstości, który pozwoli nabudować płytkę, jednocześnie będzie bezpieczny, a praca z nim komfortowa. Jeżeli chcesz przedłużyć paznokcie to niezbędne będzie również podłożenie formy. Specjalne jednorazowe produkty znajdziesz w salonach z akcesoriami do hybryd lub sklepach internetowych.
Jak zacząć
Wykonanie stylizacji zaczynamy od usunięcia starego lakieru, hybrydy czy masy tytanowej. Najpierw zdezynfekuj dłonie, a następnie oczyść płytkę. Nadaj pożądany kształt i zmatuj powierzchnię przy użyciu polerki. Zadbaj o skórki – odsuń je lub wytnij, na koniec przetrzyj całość cleanerem, poczekaj aż odparuje (trwa to kilka sekund) i nałóż primer. Jeżeli chcesz przedłużyć je na formie, konieczne będzie spiłowanie paznokci do zera. Następnie dopasuj szablon i cienkimi warstwami nakładaj żel. Pierwsza warstwa powinna pokryć całą płytkę. Jeżeli nałożysz za dużo żelu lub powierzchnia będzie nierówna – nie przejmuj się – wszystko można poprawić. Każdą warstwę utwardź w lampie zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle trwa to około 2-3 minut. Po utwardzeniu każdej warstwy przemyj paznokieć cleanerem. Teraz możesz przy pomocy pilnika wyrównać wszelkie górki. Następnie połóż warstwę koloru – może być to lakier hybrydowy i również go utwardź. Zabezpiecz stylizację topem i gotowe.
Żelowy manicure – dlaczego kobiety go pokochały
Paznokcie stylizowane metodą żelową są przede wszystkim mocne i trwałe. Dobrze wykonany manicure przetrwa nawet kilka tygodni. Wystarczy jedynie uzupełnić odrost, co znacznie oszczędza czas. Lakier nie odpryskuje, a paznokieć nie powinien się złamać. Z pewnością drobne urazy mechaniczne (uderzenie, zahaczenie) nie będzie stanowiło żadnego problemu. Żel pozwala na uzyskanie wymarzonej długości i kształtu paznokcia – od klasycznego migdała, przez kwadraty aż po długie sztylety. Dzięki temu można również skorygować kształt paznokcia – na przykład naprawić obszar stresu w przypadku płaskich paznokci lub nabudować rosnące do góry. Dobrze wykonana stylizacja będzie prezentować się naturalnie. Warto pamiętać, by nie przesadzić z grubością, jeżeli wykonujesz mani samodzielnie w domu. Jeżeli nałożyć za grubą warstwę żelu paznokcie będą prezentować się nieestetycznie. Pamiętaj, że nadmiar zawsze można spiłować przy pomocy pilnika lub frezarki. Warto jednak zachować odpowiednie środki ostrożności i uważać, by nie przepiłować płytki. Nieprawidłowe usunięcie stylizacji osłabia paznokcie – nigdy nie zrywaj żelu (ani hybrydy) w sposób mechaniczny, używaj w tym celu jedynie dedykowanych produktów.
Wykonując samodzielnie stylizację paznokci, pamiętaj, by robić to powoli i starannie. Jeżeli dobrze przygotujesz płytkę – właściwie opracujesz skórki, usuniesz nabłonek oraz wygładzisz powierzchnię i ją zmatowisz preparat dobrze do niej przylgnie. Dzięki temu zapobiegniesz przedostaniu się wilgoci i rozwojowi bakterii, a cała stylizacja będzie trwała. Jeżeli sama robisz paznokcie swoim znajomym, koniecznie pamiętaj o dezynfekcji i sterylności narzędzi. Jednorazowe akcesoria – pilniki, polerki, waciki, patyczki czy pacynki każdorazowo utylizuj. Wybierając salon kosmetyczny, zwróć uwagę na to, czy stylistka wyciąga narzędzia z jednorazowych pakietów, których używa się do dezynfekcji narzędzi w autoklawie. Użycie narzędzi bez odpowiedniej sterylizacji niesie ryzyko zakażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV), typu C (HCV) czy wirusem HIV. W ten sposób zadbasz o siebie i swoje bezpieczeństwo.