Step aerobic – zalety ćwiczeń na stepie!

step_aerobic_zalety_cwiczen_na_stepie

Step aerobic to jednak z najstarszych form fitnessu, która nadal jest bardzo popularna w wielu klubach fitness. Ćwiczenia polegają na dynamicznym wchodzeniu i schodzeniu na różne sposoby ze specjalnej, około 20-centymetrowej platformy, zwanej stepem. Trening odbywa się przy tanecznej muzyce, dzięki czemu czas mija szybko i przyjemne. Jedne zajęcia pozwalają spalić nawet 600 kalorii. Sprawdź, dlaczego warto regularnie chodzić na step aerobic!

Jak wyglądają zajęcia ze stepu?

Step aerobic to zajęcia dla każdego. W wielu klubach fitness można spotkać się z podziałem na grupy od podstaw do zaawansowanych, dzięki czemu uczestnicy mogą dostosować trudność zajęć do swoich umiejętności. Jeżeli jednak takiego podziału nie ma – nie masz się czego obawiać! Doświadczony instruktor przeprowadzi rozgrzewkę, polegającą na wykonywaniu prostych ćwiczeń. Do podstawowych kroków w step aerobic należy basic step (proste wchodzenie na step), V-step (wchodzenie na step z nogami ustawionymi w kształt litery V) oraz Knee Up (wchodzenie na step z uniesieniem kolana do góry). Po takim wstępie prowadzący będzie wiedział, jaki dana grupa ma poziom i jak przeprowadzić trening, by każdy uczestnik nadążał i czuł się komfortowo. Dostosuje także tempo muzyki.

Po rozgrzewce rozpocznie się budowanie choreografii, którą wprowadza się najczęściej w 2-4 częściach. To połączenie kilku podstawowych kroków wykonywanych na prawą i lewą nogę z płynną zmianą kierunku. Dzięki temu obie strony są równomiernie obciążone. Następnie instruktor zacznie powoli wprowadzać modyfikację, zamieniając podstawowe kroki na bardziej zaawansowane. W bardziej skomplikowanych choreografiach mogą pojawić się także obroty, przejścia na drugą stronę stepu oraz ruchy rąk. W zajęciach step aerobic bardzo ważna jest dynamiczna muzyka. Dlatego też, by nadążyć za układem, wymagana jest odpowiednia koordynacja ruchowa oraz refleks. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tą formą fitness, mogą mieć problem także z zapamiętywaniem poszczególnych nazw kroków. Nie należy się jednak zniechęcać. Na każdym kolejnym treningu będzie coraz łatwiej, co pozwoli przejść na bardziej zaawansowany poziom.

Jakie efekty przynosi regularne uczęszczania na step aerobic?

Step aerobic należy do treningów typu kardio. Na jednych zajęciach można spalić nawet 400 do 600 kalorii, dlatego to świetna propozycja dla osób, które chciałyby pozbyć się zbędnych kilogramów. Ćwiczenia doskonale wpływają także na wzmocnienie i wyrzeźbienie dolnych partii ciała. Step aerobic angażuje do pracy mięśnie nóg i pośladków, dzięki czemu regularne treningi pozwalają wyszczuplić i ujędrnić pośladki, uda i łydki. Wysokie tempo wykonywanych choreografii, często podnoszone w trakcie trwania zajęć, wpływa na budowanie kondycji i lepszej wydolności. W czasie ćwiczeń wydzielane są endorfiny, które napełniają uczestników dobrym nastrojem.

Zasady ćwiczeń na stepie

Trening step aerobic praktycznie nie może się odbyć bez odpowiedniego stepu. Platforma powinna mieć możliwość 3-stopniowej regulacji wysokości, co pozwala dostosować trudność ćwiczeń do poziomu zaawansowania uczestnika. Bardzo ważne by miała antypoślizgową powierzchnię i zapewniała dobrą amortyzację. Waga stepu nie powinna przekraczać 5 kilogramów, aby bez problemu można było go przenosić.

Ćwiczenia należy wykonywać w sportowym obuwiu. Przez cały trening utrzymuj proste plecy. Bardzo ważny jest także napięty brzuch, który jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej postawy całego ciała. Każdy krok należy wykonywać, kładąc całą stopę na platformie, od pięty, nigdy nie od palców! Schodząc natomiast, odkładaj stopę, zaczynając od palców. Zajęcia step aerobic nie są zalecane osobom, które borykają się z problemami ze stawami biodrowymi, kolanowymi i skokowymi, a także dotkniętym skoliozą. Kobiety w ciąży oraz osoby otyłe powinny skonsultować uczestnictwo w zajęciach z lekarzem.