Sporty wodne dla każdego

Różne oblicza kajaków

Szukasz sposobu na aktywne spędzenie wakacji? Letni czas to świetny moment na spróbowanie swoich sił w sportach wodnych. Przy niektórych dyscyplinach wcale nie musisz jechać specjalnie nad morze. Coraz więcej miejscowości inwestuje w przyjeziorną infrastrukturę i buduje specjalne zaplecza dla wakeboardingu oraz flyboardingu. Nie można pominąć także popularnych spływów kajakowych po rzekach. Jeśli chcesz spróbować windsurfingu, warto poszukać akwenów z „dobrym wiatrem”. W przypadku kitesurfingu najlepsze warunki są nad morzem. Dowiedz się, na czym polega każdy sport.

Wakeboarding – przygoda na desce

Dyscyplina polega na płynięciu (a raczej ślizganiu się) po powierzchni wody na desce. Specjalne wyciągi do wakeboardingu pojawiają się przy coraz większej liczbie jezior. Na większych akwenach ten sport można również uprawiać, trzymając się liny przyczepionej do motorówki. Aktywność podobna jest do nart wodnych, jednak tutaj, tak jak w snowboardzie, wykorzystywana jest pojedyncza deska. W specjalnych parkach do wakeboardu można spotkać dodatkowe elementy, na przykład wystające z wody bloki, które służą do wykonywania ewolucji. Oczywiście na początku należy nauczyć się utrzymywania na powierzchni wody, balansu oraz skręcania. Sport nie jest jednak skomplikowany, dlatego z pierwszymi ślizgami poradzi sobie już pięcioletnie dziecko.

Flyboarding – adrenalina nad wodą

Przy tej dyscyplinie niezbędne będzie specjalne urządzenie o nazwie flyboard. Po podłączeniu do skutera wodnego węża, ten zaczyna tłoczyć wodę. Mechanizm sprzętu wyrzuca ją pod dużym ciśnieniem, przez co osoba przymocowana do urządzenia zaczyna unosić się nawet do 15 metrów w górę. Dzięki turbinom, znajdującym się po bokach flyboardu, możliwe jest ustabilizowanie lotu, a nawet wykonywanie akrobacji.

Różne oblicza kajaków

Spływy kajakowe to świetna atrakcja dla każdego. Jeżeli lubisz spokojne aktywności, zależy Ci na rekreacji w gronie rodziny lub znajomych, warto postawić na spływ rzeką pod okiem doświadczonego instruktora. W tym przypadku wystarczy opanować podstawowe umiejętności, takie jak pływanie w przód i tył oraz skręcanie. Fanom ekstremalnych przygód na pewno przypadną do gustu spływy rwącymi, górskimi rzekami czy wyścigi kajakowe. Wymienione dyscypliny wymagają jednak zaawansowanych umiejętności oraz dużej siły.

Różne oblicza kajaków

Windsurfing – chwytaj wiatr w żagle

Tej dyscypliny warto uczyć się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ponieważ duże znaczenie odgrywa tu technika. Do windsurfingu niezbędna będzie deska surfingowa z elastycznym żaglem. Wyróżnia się różne odmiany tego sportu. Freeride polega na wykonywaniu podstawowych manewrów takich jak hals (do prędkości 30 węzłów) czy zwrot. We freestyle’u pojawiają się tricki i ewolucje, a w „wave” windsurferzy łapią fale.

Kitesurfing – ekstremalne puszczanie latawca

Kitesurfing jest odmianą surfingu. Ślizganie się po wodzie jest możliwe dzięki specjalnemu latawcowi. Deska posiada specjalnie footstrapy, które umożliwiają utrzymanie się na niej. Steruje się natomiast za pomocą baru, czyli drążka przymocowanego linkami do kite’a. W wielu nadmorskich miejscowościach i nie tylko odbywają się specjalne kursy, na których porusza się zagadnienia teoretyczne, takie jak zasady bezpieczeństwa, a następnie przystępuje do praktycznej nauki. Kilka godzin szkolenia wystarczy, by nauczyć się podstawowych umiejętności, niezbędnych przy tym sporcie. Kitesurfing wymaga dużej kondycji i wytrzymałości. Co ciekawe może uprawiać go przez cały rok.

Wakacje to świetny czas, by spróbować czegoś nowego. Doskonałą opcją na letnie dni są sporty wodne, dzięki którym zadbasz o kondycję i sylwetkę, a przy okazji ochłodzisz się w czasie upałów. Sprawdź, czy w Twojej okolicy akweny oferują rozrywkę na windsurfingu, flyboardzie, kajakach lub windusurfingu albo wybierz się nad może, by spróbować Kitesurfingu. Świetna zabawa gwarantowana!