Metody mycia włosów

metody_mycia_wlosow

Mycie włosów to z pozoru błaha sprawa. W końcu w nakładaniu szamponu nie ma nic skomplikowanego. Jednak to właśnie od metody, jaką wybierzemy ( a jest ich aż sześć) oraz od kosmetyków, których używamy, zależeć będzie stan odżywienia włosów, a także to, jak będą się układać. Wiele kobiet zastanawia się także, jak często je myć oraz kiedy. Dowiedz się, jak zadbać o swoje włosy, by były piękne oraz zdrowe.

Kiedy i jak często myć włosy?

Wolisz myć włosy rano czy wieczorem? Wybór pory dnia zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, by nie kłaść się spać z mokrymi włosami, ponieważ są one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Trąc o poduszkę, pasma się łamią i plączą, a rano ciężko je ułożyć. Częstotliwość mycia włosów zależy od ich indywidualnych potrzeb. Niekiedy będą wymagały codziennego odświeżenia, a u niektórych pielęgnację wystarczy zastosować 1-2 razy w tygodniu.

Najważniejsze, by podczas mycia stosować delikatne szampony z naturalnych składników. Zwróć szczególną uwagę, by ich skład był wolny od silikonów i SLS-ów. Silne detergenty osłabiają warstwę lipidową skóry i sprawiają, że włosy są przesuszone. Mocniejszy szampon lub peeling należy stosować od czasu do czasu, aby dogłębnie oczyścić skórę i włosy z nagromadzonych środków do pielęgnacji i stylizacji.

Jakim sposobem najlepiej myć włosy?

Aby uzyskać piękne i zdrowe włosy, które będą się ładnie układać bez konieczności poświęcania im mnóstwa czasu na stylizację, należy zadbać o właściwą pielęgnację. Oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków istotna jest także metoda ich stosowania. Wyróżnia się aż sześć sposób mycia włosów. Wybór najlepszej jest sprawą indywidualną. Warto przetestować każdą i sprawdzić, która będzie najkorzystniej działać na Twoje włosy.

Mycie szamponem (M)

Najprostsza i najszybsza metoda mycia włosów, przy której nie traci się czasu na dodatkowe zabiegi.  Na wilgotne pasma wystarczy nałożyć szampon, a następnie spłukać. Niestety tym sposobem wypłukujesz tłuszczową otoczkę, co zwiększa podatność włosów na łamanie i zniszczenia. Dodatkowo zaczynają się kołtunić i plątać. Tę metodę można stosować co jakiś czas, kiedy działasz w pośpiechu i nie masz możliwości poświęcić chili na zabiegi pielęgnacyjne. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do pogorszenia kondycji pasm.

metody_mycia_wlosow 11.2
Jakim sposobem najlepiej myć włosy?

Mycie włosów szamponem z nałożeniem odżywki (MO)

MO to udoskonalona pierwsza metoda, w której oprócz zastosowania szamponu nakłada się na włosy także odżywkę. Ten sposób również nie zabiera dużo czasu, a pozwala dostarczyć pasmom składniki nawilżające, które poprawiają ich kondycję. Nie jest jednak bez wad – włosy nadal narażone są na zniszczenia powodowane myciem szamponem. Nie sprawdzi się w przypadku suchych i plączących się włosów.

Nałożenie odżywki i mycie (OM)

W tej metodzie mycie rozpoczyna się od nałożenia odżywki na całą długość włosów. Warto poczekać chwilę, aby pasma miały okazję wchłonąć składniki odżywcze. Następnie spłukujemy preparat i stosujemy szampon. Dzięki temu włosy są oczyszczone, a dodatkowo nawilżone i nie plączą się. To dobra i szybka metoda mycia. Doskonale sprawdzi się u osób, których pasma są podatne na obciążenie i nie wymagają mocniejszej pielęgnacji.

Odżywka, mycie i jeszcze jedna odżywka (OMO)

To praco- i czasochłonna metoda, która przynosi jednak bardzo dobre efekty. Doskonale sprawdzi się przy włosach, które wymagają intensywnej pielęgnacji. Pierwszym etapem jest nałożenie delikatnej odżywki na mokre włosy. Może być to być preparat drogeryjny albo maska wykonana z domowych składników (na przykład żółtka jaj). Często także jako pierwsze „O” nakłada się olej (na przykład arganowy, z pestek moreli, czy rycynowy). Po kilku chwilach należy ją spłukać, umyć włosy szamponem, po czym nałożyć drugą, bardziej treściwą odżywkę. Warto pozostawić ją na około 30 minut. Dzięki tej metodzie pasma będą odpowiednio nawilżone, dzięki czemu ładnie będą się układać i wyglądać. Przy zbyt częstym stosowaniu OMO mogą jednak zacząć się nadmiernie przetłuszczać.

Sama odżywka

Ten sposób mycia włosów sprawdzi się przede wszystkim u posiadaczek kręconych włosów. Istotny jest wybór produktu – odżywka powinna zawierać w składzie Cetrimonium Chloride i być pozbawiona silikonów. Nakłada się ją zarówno na skórę głowy, jak i włosy i delikatnie wmasowuje. Po kilku minutach należy dokładnie spłukać preparat. Dzięki tej metodzie pasma są wygładzone i nie puszą się. Co jakiś czas warto jednak zastosować szampon z SLS/SLES, ponieważ używanie samej odżywki może doprowadzić do przetłuszczania się włosów.

Mycie metoda kubeczkową

Ten sposób jest bardzo podobny do pierwszej metody mycia samym szamponem. Różnica polega na tym, że produkt należy rozcieńczyć z wodą w pojemniczku lub pustym opakowaniu. Po jego wymieszaniu nałóż powstałą pianę na głowę, wmasuj, a następnie spłucz. To doskonały sposób na oszczędność szamponu, a dodatkowo jest delikatniejsza dla włosów niż nałożenie samego produkty. Pozwoli na dokładne oczyszczenie, ale nie sprawdzi się w przypadku bardzo suchych pasm.

Jeżeli szukasz najlepszej metody mycia swoich włosów, to najlepszym sposobem będzie przetestowanie każdej i obserwowanie efektów. Metody można stosować także wymiennie, uwzględniając aktualne potrzeby pasm oraz Twój czas. Zadbaj o właściwą pielęgnację i ciesz się pięknymi oraz zdrowymi włosami.