Kiedy warto wybrać się do trychologa?

kiedy_warto_wybrac_sie_trychologa

Trycholog to specjalista od włosów i skóry głowy. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości, takich jak łysienie, nadmierne przetłuszczanie się włosów, łuszczyca, łojotok, czy stany zapalne. Pomaga także poprawić kondycję włosów. Dzięki specjalistycznym narzędziom lekarz może sprawdzić strukturę pasm i dobrać najskuteczniejszą pielęgnację. Dowiedz się, kiedy warto wybrać się do trychologa.

W czym pomoże trycholog?

Nadmierne wypadanie włosów, przetłuszczanie lub zmiany skórne na skalpie to najczęstsze powody wizyt u trychologa. Specjalista pomoże także w przypadku powracającego łupieżu, atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy. Do lekarza mogą wybrać się także osoby, które skarżą się na silne uczucie swędzenia lub ściągania, a także Ci, którzy chcieliby poprawić stan swoich włosów. Dzięki specjalistycznym narzędziom trycholog przeprowadzi badanie trichogramem lub trichoskopi. Pierwsze polega na pobraniu próbki włosów wraz z cebulkami i przebadaniu ich w laboratorium. W drugim natomiast wykonuje się specjalistyczne zdjęcie w dużym przybliżeniu, które następnie przysyłane jest do laboratorium i dokładnie analizowane. Takie badania pozwalają znaleźć przyczynę problemu oraz przypisze odpowiednie kosmetyki, farmaceutyki lub zabiegi, które pozwolą zniwelować dolegliwość.

Warto pamiętać, że nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane dużym stresem,  zaburzeniami hormonalnymi, a nawet poważną chorobą. Powodem może być także niewłaściwie dobrana dieta, uboga w istotne składniki odżywcze, a także uwarunkowania genetyczne. Nadmierne wypadanie włosów może prowadzić do łysienia, które jest dotkliwe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Rozwiązaniem może być wizyta u trychologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań i przeprowadzi wywiad. Dzięki temu specjalista będzie w stanie zdiagnozować przyczynę wypadania włosów i zaleci odpowiednie działania. Jeżeli powód będzie tkwił w chorobie, wskaże, do jakiego lekarza najlepiej się udać.

Zabiegi u trychologa

Podczas wizyty trycholog może zalecić wykonanie jednego lub serii zabiegów, które pomogą na zdiagnozowane dolegliwości. Popularna jest na przykład mezoterapia skóry głowy, która polega na wstrzykiwaniu w skalp substancji leczniczych przy użyciu strzykawki lub specjalnego pistoletu. Dzięki temu cebulki stają się mocniejsze, przestają wypadać i lepiej rosną. Dodatkowo zabieg doskonale odżywia i nawilża włosy. Często zalecana jest także elektrostymulacja skóry głowy, do której używa się specjalnego grzebienia. Czesząc pasma, elektrody przykazują bodźce elektryczne, co poprawia ukrwienie i wzmacnia cebulki oraz spowalnia proces wypadania włosów. Dzięki zabiegowi zmniejsza się napięcie skóry i polepsza się zdolność wchłaniania składników odżywczych z preparatów lub substancji leczniczych. Trycholog może również przeprowadzić naświetlania albo zabiegi oczyszczania skóry głowy czy poprawy krążenia.

kiedy_warto_wybrac_sie_trychologa 12.2
Zabiegi u trychologa

Wizyta u trychologa

Częstotliwość wizyt u trychologa zależy od zdiagnozowanego problemu. W niektórych przypadkach wystarczy jedno spotkanie, by lekarz dobrał odpowiedni sposób leczenia. W przypadku bardziej skomplikowanych dolegliwości może pojawić się przymus regularnych wizyt, podczas których trycholog przeprowadzi zabiegi oraz sprawdzi, czy przypisana metoda terapii działa, czy trzeba ją zmienić. Niekiedy niezbędna będzie współpraca z innymi specjalistami, na przykład z endokrynologiem. Wizyta u lekarza od włosów kosztuje między 80 – 150 zł. Do tego należy doliczyć koszt badań oraz zabiegów.