Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

dlaczego_warto_cwiczyc_pilates

Pilates to forma aktywności opracowana w latach 20. XX wieku. Niemiecki sportowiec Joseph Pilates opracował autorski system treningowy, który łączy elementy gimnastyki, jogi, baletu i tai-chi. Ćwiczenia opierają się na wykorzystywaniu ciężaru własnego ciała i mają statyczny charakter. Pilates pozwala wzmocnić całe ciało, poprawić sylwetkę i postawę, redukuje stres i pomaga w dolegliwościach bólowych. To ulubiona aktywność wielu modelek, piosenkarek i innych celebrytów. Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć pilates.

Na czym polega pilates?

Pilates polega na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała w celu aktywizacji wszystkich grup mięśniowych. Trening pozwala wzmocnić, rozciągnąć i uelastycznić plecy, barki, ręce, brzuch, pośladki i nogi. Ćwiczenia opierają się na sześciu podstawach, dzięki którym aktywność przynosi najlepsze efekty. Pierwszą jest zachowanie prawidłowego oddechu. Powinien być powolny i głęboki. Wdech należy brać nosem, a wydech ustami, tak by klatka piersiowa się unosiła. Bardzo ważna jest także koncentracja i dokładne wykonywanie ćwiczeń, będąc świadomym możliwości swojego ciała. Kolejną podstawą jest wyśrodkowanie, które polega na wyprowadzaniu poszczególnych ruchów poprzez aktywizację mięśni brzucha. Istotna jest kontrola ułożenia ciała w przestrzeni oraz skupienie na prawidłowym oddechu. Ćwiczenia powinny być wykonywane płynnie, co pozwala utrzymać równowagę i harmonię. Należy zadbać o dokładność – w pilatesie ważna jest jakość wykonywanych ruchów, a nie ilość powtórzeń.

Jakie efekty przynosi pilates?

Trening pilatesu pozwala wzmocnić mięśnie całego ciała bez nadmiernego ich rozrastania. Dzięki regularnym ćwiczeniom sylwetka staje się smukła i wysportowana, ale nie „napakowana”. Forma aktywności wpływa na poprawę postawy ciała. To dobry sposób na aktywizację i wzmocnienie mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilność kręgosłupa i jego zdrowie. Pilates pozwala zniwelować dolegliwości bólowe pleców, dlatego szczególnie polecany jest osobom z pracą siedzącą. Trening pomaga także w walce z cellulitem, który jest zmorą wielu kobiet. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przyspieszają krążenie krwi. Dodatkowo wzmocnione mięśnie produkują więcej kolagenu, dzięki czemu skóra staje się elastyczna, jędrna i gładka. Zajęcia pozwalają się zrelaksować i odciągnąć myśli od codziennych spraw i problemów.

dlaczego_warto_cwiczyc_pilates 9.2
Jakie efekty przynosi pilates?

Dla kogo polecany jest pilates?

Pilates sprawdzi się praktycznie dla każdego. Ćwiczenia dedykowane są osobom, które chciałyby poprawić swoją sylwetkę, wzmocnić mięśnie i uelastycznić całe ciało. Na zajęcia można uczęszczać bez względu na poziom kondycji czy masę ciała. Trening jest wymagający, ale stawia bardziej na dokładność niż na intensywność. Ćwiczenia są bezpieczne, dlatego bez obaw mogą je wykonywać osoby starsze, kobiety w ciąży czy dzieci. Pilates to dobry sposób także na rehabilitację po urazach i kontuzjach, przy wadach postawy, a także dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Regularne treningi pozwalają pozbyć się bólu kręgosłupa, również w odcinku szyjnym. To również świetny element terapii dla osób z problemami natury emocjonalnej. Aktywność fizyczna stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dodatkowo ćwiczenia pozwalają się wyciszyć i odstresować.  Pilates należy ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który pokaże, jak poprawnie technicznie wykonać poszczególne ruchy i poprawi błędne ułożenie ciała. Prowadzący dostosuje trening do potrzeb uczestników i pomoże w razie jakichkolwiek problemów. Na trening warto zaopatrzyć się w wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Ćwiczenia wykonuje się najczęściej na macie, a w profesjonalnych studiach pilatesu na specjalnych maszynach.