Sposób na piękne włosy – wszystko o równowadze PEH

sposob_na_piekne_wlosy_wszystko_o_rownowadze_peh

Wiele kobiet często skarży się, że ich włosy są matowe, szorstkie, łamią się, a nierzadko także wypadają. Sięgają więc po odżywkę, która na początku faktycznie daje efekt „wow”, a po kilku myciach fryzura wraca do tego samego stanu. Dlaczego tak się dzieje? Włosy, tak samo jak organizm, potrzebują odpowiednich proporcji składników odżywczych. Stosując cały czas ten sam kosmetyk, dostarczasz tylko jeden z niezbędnych elementów. Niezbędne jest tutaj zastosowanie świadomej pielęgnacji, której podstawą jest równowaga protein, emolientów i humektantów, w skrócie PEH. Sprawdź, czym charakteryzują się te grupy składników odżywczych i jak je stosować.

Wszystko, czego potrzebują Twoje włosy

Stosując równowagę PEH dostarczysz swoim włosom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. protein, emolientów oraz humektantów. Odżywki powinny być dopasowane do porowatości Twoich włosów (testy, które pomogą Ci ją określić, bez problemu znajdziesz w internecie), ponieważ inne potrzeby mają pasma niskoporowate, inne średnioporowate, a jeszcze inne wysokoporowate.

Najważniejsze, by nauczyć się obserwować swoje włosy – ich stan podpowie Ci, czego aktualnie najbardziej potrzebują. Na początku świadomej pielęgnacji może Ci to sprawiać nie lada trudność. Jednak w miarę nauki, prób i błędów będziesz wiedziała, jakiej odżywki użyć, by Twoje włosy były lśniące, gładkie i przestały się łamać. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne składniki.

Proteiny

Włosy zbudowane są z keratyny, w ich strukturze mogą pojawić się ubytki. Aby je uzupełnić, niezbędne jest dostarczanie białek, czyli protein. To właśnie one odpowiadają za skuteczną regenerację i odbudowę włosów, niczym „cegiełki”. Dzięki nim fryzura zyskuje na objętości, a włosy lepiej się kręcą i nie układają się w strączki. Można je podzielić na proteiny roślinne i zwierzęce. Do pierwszej grupy można zaliczyć owsiane, sojowe, ryżowe, pszeniczne i kukurydziane, a do drugiej – jedwab, mleko, keratynę, kolagen czy jajko.

Tę grupę składników należy stosować co 3-4 mycia. Zbyt częste używanie może doprowadzić do przeproteinowania, czego objawem najczęściej jest suchość, puszenie się, brak blasku, łamliwość oraz kołtunienie się włosów. Jeśli obawiasz się takiego efektu, lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie protein roślinnych. Gdy jednak tak się zdarzy, przy następnych myciach postaw na większą ilość emolientów i humektantów.

Emolienty

Włosy narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład promieniowanie UV, tarcie mechaniczne ręcznikiem czy wysoka temperatura suszarki, prostownicy czy lokówki. Dlatego też włosy potrzebują składników, które wytworzą na ich powierzchni ochronny film hydrofobowy, który je zabezpieczy i zatrzyma w ich strukturze wcześniej dostarczone składniki odżywcze. Od tego właśnie są emolienty! Są nimi oleje, parafina, woski, masła, alkohole tłuszczowe, czy silikony. Dzięki nim włosy są odpowiednio nawilżone, gładkie i miękkie. Stają się także błyszczące i elastyczne. Emolienty doskonale dociążają włosy i zabezpieczają je przed rozdwajaniem i łamaniem. Zapobiegają ich kołtunieniu i puszeniu.

sposob_na_piekne_wlosy_wszystko_o_rownowadze_peh 10.2
Wszystko, czego potrzebują Twoje włosy

Emolienty należy stosować co kilka myć. Oprócz nakładania odżywki, co jakiś czas warto wykonać olejowanie, polegające na wmasowaniu w końcówki oraz opcjonalnie w skalp oleju (na przykład arganowego, z pestek maliny czy awokado). Taki zabieg na długo zabezpieczy włosy i sprawi, że będą one gładkie i l lśniące. Objawami nadmiaru tej grupy składników odżywczych są obciążone włosy, wyglądające na tłuste i układające się w strączki. Z przeemolientowaniem można poradzić sobie, stosując przy następnych myciach humektanty lub proteiny.

Humektanty

Jeżeli Twoje włosy są suche, szorstkie i matowe, to potrzebują odpowiedniego nawilżenia! Humektanty to grupa składników odżywczych, które posiadają zdolności higroskopijne, co oznacza, że przyciągają i wiążą wodę. Warto stosować je w towarzystwie emolientów, dzięki którym substancje nawilżające pozostają w strukturze włosa. Do grupy humektantów należy pantenol, gliceryna, mocznik, aloes, miód, kwas hialuronowy czy siemię lniane.

Humektanty należy stosować co 2-3 mycia, uwzględniając jednak pogodę, a konkretnie wilgotność powietrza, która może spowodować puszenie się. Za dużo substancji nawilżających może sprawić, że włosy będą suche, skołtunione, a skręt się rozprostuje. Najłatwiejszym i najszybszym ratunkiem jest zastosowanie olejku na końcówki, które odpowiednio dociąży pasma. W razie przenawilżenia przez następne kilka myć postaw na stosowanie protein i emolientów.

Świadoma pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się pięknymi, lśniącymi, a przede wszystkim mocnymi włosami. Początkowo sprawa może wydawać się skomplikowana, jednak metodą prób i błędów, a także dzięki edukacji z różnych źródeł, takich jak YouTube czy poradniki internetowe, łatwo załapiesz temat i równowaga PEH nie będzie miała przed Tobą tajemnic.