Na czym polega aplikacja soczewek kontaktowych w kilku krokach

Dla niektórych osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z soczewkami kontaktowymi, sama ich aplikacja może wydawać się największy wyzwaniem. Tymczasem nie taki straszny diabeł jak go malują i wszystko jest do opanowania.

Zakładanie soczewek

Najważniejszą kwestią przy aplikacji soczewek kontaktowych jest higiena. Należy pamiętać, by za każdym razem, gdy planujemy aplikację soczewek, umyć ręce i wytrzeć ręcznikiem papierowym, który nie zostawi żadnych pozostałości na dłoniach. Gdy mamy już sprawy higieny załatwione, możemy przystąpić do zakładania soczewek.

  1. Otwieramy blister z pierwszą soczewką i umieszczamy ją na palcu wskazującym prawej lub lewej dłoni, w zależności od tego jak nam łatwiej.
  2. Upewniamy się, że soczewka jest na „prawej stronie” (soczewka ma kształt idealny kształt półkola).
  3. Najłatwiej jest aplikować soczewki kontaktowe na przeciwległym oku od ręki, którą aplikujemy soczewkę, by nie zasłaniać sobie widoku, jednakże każdy może dopasować sobie sposób aplikacji do preferencji (jeśli więc trzymamy soczewkę na prawym palcu, aplikować najłatwiej jest na lewe oko i odwrotnie).
  4. Drugą, wolną ręką, odsuwamy powieki oka, w taki sposób, by ułatwić sobie dostęp do gałki.
  5. Soczewkę nakładamy na centralną część oka.
  6. Gdy znajduje się ona na oku, możemy cofnąć palec i puścić najpierw dolną powiekę, a następnie drugą, jednocześnie kilkukrotnie mrugając – w ten sposób soczewka dopasuje się samoistnie do naszego oka i ułoży się tak, abyśmy nie odczuwali jej obecności.
  7. Jeśli z kolei odczuwasz nieprzyjemne uczucie w oku jak drapanie lub kłucie, to znaczy, że na soczewce znalazło się ciało obce lub soczewka jest założona nieprawidłową stroną.

Zdejmowanie soczewek

Nawet jeśli chcemy nosić soczewki całodobowe, których nie trzeba zdejmować każdego dnia przed pójściem spać, kiedyś będziemy musieli ściągnąć i założyć nową parę. Bardzo ważnym aspektem będzie zatem również nauka zdejmowania szkieł kontaktowych.

Do zdejmowania soczewek podobnie jak do zakładania, musimy umyć i porządnie wysuszyć dłonie. Następnie przystępujemy do zdejmowania.

  1. Odchylamy dolną powiekę oka, z którego chcemy zdjąć soczewkę.
  2. Opuszkiem palca dotykamy centralnej części soczewki i przesuwamy ją w dół, w ten sposób będzie można ją chwycić opuszkami palców i ściągnąć z oka.
  3. Tak zdjętą soczewkę umieszczamy w płynie pielęgnacyjnym (soczewki dwutygodniowe lub miesięczne) lub wyrzucamy do kosza (soczewki jednodniowe).

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*