Dowiedz się co mogą oznaczać bóle kości

Bóle kości to objawy, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Pamiętajmy, aby każde niepokojące nas dolegliwości skonsultować z lekarzem. Jednak nie martwy się na zapas, bowiem z bólem kości zmaga się każdy z nas, na różnym etapie swojego życia.

Ból może dotyczyć tylko jednej kości np. obręczy barokowej czy kości kulszowej, lub mieć charakter ogólny. Dolegliwość ta może być tylko jednym z objawów choroby, lub być nią samą w sobie.

Bóle kości – przyczyny

  • Osteoporoza – to choroba, która objawia się wzmożoną łamliwością kości. Urazy jakich doświadczamy wywołują ból. Do kontuzji dochodzi najczęściej w obrębie kości przedramienia i uda. Jest to przykład schorzenia, w którym bóle kości są tylko objawami.
  • Zwyrodnienie stawów – choroba ta występuje zazwyczaj u osób w podeszłym wieku. Proces zwyrodnieniowy obejmuje chrząstki stawów, a następnie kości i torebki stawowe. Ból objawia się przeważnie rano i dotyka głównie kości kolan, bioder, stóp, dłoni i kręgosłupa.
  • Zła postawa i siedzący tryb życia – spędzanie dużej ilości czasu przed biurkiem i brak aktywności fizycznej ma destrukcyjny wpływ na nasz układ kostny. Bóle kości w dużej mierze biorą się ze złego stylu życia. Aby im zapobiec, pamiętajmy o codziennej dawce ruchu i odpowiedniej postawie ciała.
  • Zapalenie szpiku kostnego – to bardzo ciężka choroba, która objawia się uogólnionym bólem kości, wysoką gorączką i osłabieniem mięśni.

Ból kości to już niemal choroba cywilizacyjna. Praca przed komputerem i brak czasu na ruch, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Pamiętajmy, aby zapewnić sobie ergonomiczne stanowisko pracy, a w razie problemów ze zdrowiem skontaktować się lekarzem bądź fizjoterapeutą. https://bole-kosci.pl/